wtorek, 24 lipca 2012

Oświetlenie ogrodowe solarne


Oświetlenia ogrodowe solarne coraz częściej zdobią nasze ogrody i tarasy. Są niezastąpionym źródłem światła wykorzystującym energię słoneczną. Brak kosztów eksploatacji i wygoda użytkowania stanowią o popularności stosowania tego typu oświetlenia.

Oświetlenie  solarne jest najlepszym rozwiązaniem dla osób preferujących ekologiczny tryb życia, ponieważ nie wymagają zasilania zewnętrznego, potrzebną energię pobierają z promieni słonecznych. Oświetlenie solarne jest znakomitą ozdobą ogrodu w ciągu dnia a jeszcze wytworniej prezentuje się po zmierzchu. Oświetlenie ogrodowe wykorzystywane jest do podkreślania drobnych szczegółów aranżacji altany, tarasu lub ogrodu. Służą także do podświetlania ścieżek, schodów, krawężników, podjazdów. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach a także bogatej gamie kolorystycznej. Sprawiają, że podświetlenie naszego ogrodu każdego wieczora wyglądać będzie inaczej.
Ogrodowe oświetlenie solarne ma małą moc i emituje światło tylko przez 8 godzin, nie oświetla dużych powierzchni a tylko akcentuje piękno ogrodu po zmierzchu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii LED takie rozwiązanie emituje rozproszone, białe światło, które jest łagodne dla oka i wytwarza w ogrodzie baśniowy nastrój.

Zalety:
Oświetlenie ogrodowe daje nam znacznie więcej możliwości niż tradycyjne lampy, nie tylko ładnie się prezentuje, ale posiada również bardzo ważną cechę praktyczną – nie wymaga montowania w ogrodzie kosztownej instalacji elektrycznej, a co za tym idzie, nie trzeba uwzględniać rozmieszczenia oświetlenia przy planowaniu ogrodu. Źródłem energii jest światło słoneczne kumulowane w ciągu dnia i dzięki specjalnym fotoczułym elementom przetwarzane w prąd elektryczny używany do zasilania po zmroku. Takie rozwiązanie sprawia, że w przypadku utraty źródła energii diody LED nie wyłączają się od razu ale gasną stopniowo, ograniczając ryzyko nagłej utraty światła.


Jak wybrać lampy do ogrodu?
Kupując oświetlenia ogrodowe solarne wybierajmy te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Oprawa powinna być szczelna, wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia ora zmienne warunki atmosferyczne. Warto wybierać lampy z czujnikiem światła, które automatycznie włączają iluminację po zmroku. Należy pamiętać o utrzymywaniu w czystości ogniwa słonecznego, drobinki kurzu mogą ograniczać dostęp światła słonecznego, co spowoduje słabsze ładowanie akumulatorków.