środa, 18 lipca 2012

Automatyczne podlewanie ogrodowe


Każdy właściciel właściciel domu z ogródkiem prędzej czy później zacznie zastanawiać się nad instalacją systemu do automatycznego podlewania ogrodowego. Wszystko po to, by ogród był jeszcze bardziej zadbany oraz żeby zaoszczędzić czas. W niniejszym artykule wskażemy na co zwrócić uwagę przy tworzeniu takiego systemu.

Najpierw projekt
Kluczowym etapem jest stworzenie projektu najlepiej z firmą, która zawodowo zajmuję się tymi zagadnieniami. Ten z pozoru błahy etap, jest niezwykle ważny, bo od niego zależy to jakiego sprzętu użyjemy, gdzie rozmieścimy rury, spryskiwacze, sterowniki itd. Przy tworzeniu projektu podlewania ogrodu trzeba też wziąć pod uwagę czujniki deszczu czy wilgotności gleby, aby wyeliminować sytuację, że ogród zostanie podlany zbyt intensywnie. Ważna jest też grubość rur, co będzie miało wpływ na wydajność systemu oraz ciśnienie wody, a co za tym idzie również zasięg spryskiwacza. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje, że część ogrodu nie zostanie podlana, pozostała może zostać zalana.
Jak widzimy system automatycznego podlewania nie jest taki prosty do zaprojektowania. Do tego dochodzi również wybór surowców i sam montaż.




Części systemu
Podlewania ogrodowe to system, który składa się z przynajmniej kilku elementów.
Studzienka rozdzielcza to skrzynka, do której jest doprowadzana woda, i w której znajdują się rozdzielacze wody na poszczególne linie nawadniające.
Linie nawadniające to rury położone pod ziemią, którymi będzie przemieszczać się woda. Są połączone z elektrozaworami, zarządzanymi przez sterowniki, które puszczają wodę o odpowiednich porach dnia i odmierzają czas nawadniania. Do sterowników mogą być też zainstalowane czujniki deszczu lub wilgotności gleby, aby jeszcze lepiej dozować częstotliwość automatycznego podlewania.