czwartek, 21 czerwca 2012

Jak kosić trawę w ogrodzie


Koszenie trawy na naszym trawniku to bardzo ważna czynność, często bagatelizowana. Od tego jak często, jak krótko oraz w jakich okresach będziemy kosić zależy wygląd trawy oraz jak będzie wyglądać po zimie.

Czym kosimy ?

Kosiarka spalinowa do trawy
Trawę kosi się zazwyczaj kosiarkami spalinowymi na 4 kołach, kosiarkami bębnowymi lub elektrycznymi, w których można regulować długość trawy. Istnieją też kosiarki typu kosa, dzięki, którym można ściąć trawę w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza jeśli w ogrodzie jest dużo roślin, krzaków i drzew. W przypadku posiadania bardzo rozległego terenu zielonego można pokusić się o dużą kosiarkę spalinową typu traktorek. Wygląda on jak quad z ostrzami do ścinania trawy.
Przy okazji pamiętajmy, że ścięta trawa świetnie nadaje się wykorzystania jako nawóz naturalny po przerobieniu w kompostowniku, o którym pisaliśmy już wcześniej.






Długość trawy w ogrodzie

Długość trawy w ogrodziePrzy koszeniu trawy należy pamiętać o tym, że pierwsze koszenie powinno nastąpić gdy długość trawy osiągnie wysokość ok 10cm. Jest to zazwyczaj wczesną wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia. Skracamy wtedy trawę o połowę. Następnie należy przycinać ją regularnie tak aby zachowywała długość 4-6cm. Często zadajemy sobie pytanie czy lepiej przycinać często, a nie za krótko czy rzadko ale krótko. Odpowiedź brzmi często i nie za bardzo. Dzięki temu trawa będzie miała więcej substancji odżywczych i będzie zdrowiej wyglądać.




Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji trawnika w ogrodzie ?

Przy dbaniu o trawnik nie ma żelaznych zasad. Nasze działania należy uzależnić od warunków atmosferycznych. Jeśli, np. występuje susza, warto trawę kosić rzadziej i pozostawiać ją dłuższą nawet 8-10cm. Dzięki temu trawa utrzyma więcej substancji odżywczych i nie uschnie od razu.
Bardzo istotne jest też to, aby przed okresem zimowym trawę podciąć ostatni raz w pażdzierniku. Ważne jest aby nie nastąpiło to później, gdyż trawa pozbawiona składników odżywczych może nie przetrwać zimy.